Breadcrumbs

Rady při mytí rukou

Šest nejběžnějších chyb, které lidé dělají

Pravidelné mytí rukou je nejjednodušší hygienický krok k zastavení šíření bakterií a jiných virů - těch druhů, které vedou k podrážděnému žaludku, nachlazení, chřipce a jiným závažným zdravotním problémům

Ale lidé to stejně nedělají, i když by měli...

Zde je šest nejběžnějších výmluv pro mytí rukou - a proč je to špatně.

1…Nikde jsem nebyl

I když jste celé ráno doma, nasbírali jste na rukou bakterie, aniž byste to věděli. Věděli jste, že bakterie přežije na tvrdém povrchu od několika hodin až po několik měsíců, takže telefonní tlačítka, sluchátka, kliky dveří, Tv ovladače - jakýkoliv povrch, kterého se lidé pravidelně dotýkají, může být místem pro přenos bakterií.

2…Nevypadají špinavě

Dokonce i hlína a půda mohou přenášet mnoho bakterií. Proto je vždy dobrý nápad umýt si ruce, když vypadají špinavě. Ale co mikroskopické organismy, které nevidíme?

Během dne neustále sbíráme bakterie, hlavně po toaletě a při přípravě potravin. Proto je důležité vědět, kdy si mýt ruce a být schopni to dělat pořádně.

3…Nemám čas

Spěcháte? To, že si po toaletě neumyjete ruce by vás mohlo stát daleko více.

Norovirus, například, způsobuje v průměru čtyři zmeškané dny práce. Je to jedna z nejčastějších příčin nemoci a průjmu, šíří se hlavně prostřednictvím kontaktu s nakaženou osobou. Jako když si podáte ruku.

4…Zapomněl jsem

S tolika věcmi, které se dějí kolem nás je snadné zapomenout na mytí rukou. Zkuste si z toho udělat rutinu a z ní se stane návyk. Nechte si poznámku, nakreslete si něco na ruku, nastavte si upomínku na telefonu, nebo si napište tento senznam, dokud si ho nezapamatujete:

Myjte si ruce před:

  • Jídlem nebo přípravou potravin
  • Výměnou obvazu na ráně nebo podáním léku
  • Chováním miminka nebo dítěte
  • Výměnou plenky

Myjte si ruce po:

  • manipulaci s potravinami
  • Výměně plenky, nebo toaletě
  • Při kontaktu s tělními tekutinami (krev, sliny, zvratky, atd)
  • Manipulaci zvířaty a domácími zvířaty
  • Vyprázdnění koše
  • Pobytu v zahradě

Konečně, umyjte si ruce vždy, když vypadají špinavé, nebo někdo jiný v domě je nemocný.

5…Nemám po ruce mýdlo a vodu

Jste venku? Dobrý nápad vzít si s sebou Dettol antibakteriální gel na ruce, který zlikviduje 99% bakterií - užitečné, když se chystáte si něco zakousnout nebo jste byli v MHD

6…Bakterie jsou dobré pro imunitní systém

To je pravda, některé bakterie pamáhají stimulovat imunitní systém a pomáhají předejít nemocem znovu, ale to není vždy ten případ (např. otrava jídlem). Obecné vystavení bakteriím nás neochrání před specifickými bakteriemi.

Z miliard mikroorganismů, se kterými jsme denně v kontaktu, je jich jen velmi málo vážně škodlivých. Tak podejte svému imunitnímu systému pomocnou ruku a umyjte si ruce - když je to třeba.