
A je to tu, blíží se chřipková sezóna a proti ní je potřeba umět válčit. Je to boj proti choroboplodným infekčním zárodkům, které vám dokáží pěkně znepříjemnit život. Když začnete Vy nebo Vaše dítě doma kašlat a smrkat, tak je nejspíš pozdě, protože už jste infikováni. Jedná se totiž o typické příznaky chřipky. Napadá vás, jak se umět chránit? Nebojte se, odpověď je jednoduchá.
Nemusíte na sobě rovnou nosit profesionální protiinfekční soupravu, lepší je vědět, jak se chránit a chovat. My s Detoll jsme vám to naštěstí ulehčili a níže sepsali sedm pravidel, na které je dobré si dát pozor a řídit se jimi.
Co můžete udělat?
Jak se říká, nejlepší obranou je útok. U chřipky tomu není jinak. Základ je pravidelné mytí rukou. Další tipy vám sdělíme níže. Ochráníte tím lépe sebe i vaší rodinu.
- Přehnané objetí a podávání ruky. Toto se zpočátku může jevit jako asociální chování, ale platí to hlavně pro kontakt s nakaženými lidmi. Pokud víte, že jedinec vedle vás je nemocný, tak se snažte vyhnout přímému kontaktu.
- Zůstaňte doma, pokud jste nemocní. Nesnažte se šéfovi ukázat vaší odolnost a pracovní morálku, pokud jste nemocní. Je daleko lepší zůstat doma v posteli, než šířit chřipku okolo vás v práci. V klidu a doma se daleko rychleji vyléčíte.
- Po každém použití umyjte váš hrnek. Tento problém se snadno přehlíží. Je nutné na toto nezapomínat. Nejrizikovější jsou situace, kdy pijete s nemocným z jedné láhve nebo šálku. Bohužel zvyšujete tím i další možnosti infekčních onemocnění, jako jsou například opary.
- Nepoužívejte, nesdílejte. Zapomeňte na vše co Vás odmala učili, že se musíte umět dělit. Pokud jste nemocní, tak je čas být sobecký. Nesdílet s dalšími lidmi šálky, hrnky, lžičky, dálkové ovladače, mobily, tablety atd. Chřipka se přenáší i tímto způsobem a proto buďte maximálně opatrní a „ohleduplní“ k ostatním.
- Myslete i na sebe. Dostatek spánku a zdravá strava je správný základ. Pokud budete pociťovat začínající příznaky chřipky, tak nic nepodceňujte a snažte se Váš imunitní systém ještě více posílit. Často se staráte o rodinu a o své přátele, ale v této situaci se to musí obrátit a Vy buďte tím hýčkaným. Ať už se jedná např. o klid, dostatečný příjem teplých tekutin, nebo o konzumaci ovoce a zeleniny.
- Protichřipková vakcína. Pravidelné studie prokázaly pozitivní účinnost těchto vakcín proti chřipce. Je to jen trocha času a bolesti oproti týdnům chřipky, kdy se musíte léčit. Pokud se rozhodnete, že se budete proti chřipce bránit pomocí vakcíny, tak se nezapomeňte nejprve poradit s Vaším lékařem. (http://www.cdc.gov/flu/protect/keyfacts.htm)
- Znáte fakta? Když už čistíte váš dům, kuchyň, toaletu nebo obývací pokoj, je potřeba vždy vědět, proč tak činíte a jak nejlépe zamezit vzniku bakterií a virů.
- Chřipkové viry dokáží na různém neporézním povrchu (kliky, madla v MHD, vypínače) přežít až dva dny.
- Virus chřipky je sice citlivý na teplotu, ale umí se dobře šířit i v chladném počasí. Typické počasí pro chřipkové období je zima/jaro. Chřipka napadá horní cesty dýchací.
- Zatímco takové enteroviry se nejčastěji šíří v letním období od července do října a nejčastěji napadají předškolní děti.
- Nejčastěji se lidé nakazí kvůli infikovaným rukám, kterými si následně sáhnou do očí, nosu, nebo úst.
- Inkubační doba chřipka je od několika hodin do tří dnů. Typické příznaky jsou rýma, kašel, škrábání v krku, slabost a bolest hlavy.
Jak se úspěšně vyhnout chřipce a různým enterovirům není jednoduchá otázka. Ovšem s našimi tipy si budete vědět víc rady. Chraňte sebe i Vaší rodinu.