Breadcrumbs

Nejlepších 7 tipů jak se bránit proti chřipce

A je to tu, blíží se chřipková sezóna a proti ní je potřeba umět válčit. Je to boj proti choroboplodným infekčním zárodkům, které vám dokáží pěkně znepříjemnit život. Když začnete Vy nebo Vaše dítě doma kašlat a smrkat, tak je nejspíš pozdě, protože už jste infikováni. Jedná se totiž o typické příznaky chřipky. Napadá vás, jak se umět chránit? Nebojte se, odpověď je jednoduchá.

Nemusíte na sobě rovnou nosit profesionální protiinfekční soupravu, lepší je vědět, jak se chránit a chovat. My s Detoll jsme vám to naštěstí ulehčili a níže sepsali sedm pravidel, na které je dobré si dát pozor a řídit se jimi.

Co můžete udělat?

Jak se říká, nejlepší obranou je útok. U chřipky tomu není jinak. Základ je pravidelné mytí rukou. Další tipy vám sdělíme níže. Ochráníte tím lépe sebe i vaší rodinu.

 1. Přehnané objetí a podávání ruky. Toto se zpočátku může jevit jako asociální chování, ale platí to hlavně pro kontakt s nakaženými lidmi. Pokud víte, že jedinec vedle vás je nemocný, tak se snažte vyhnout přímému kontaktu.
 2. Zůstaňte doma, pokud jste nemocní. Nesnažte se šéfovi ukázat vaší odolnost a pracovní morálku, pokud jste nemocní. Je daleko lepší zůstat doma v posteli, než šířit chřipku okolo vás v práci. V klidu a doma se daleko rychleji vyléčíte.
 3. Po každém použití umyjte váš hrnek. Tento problém se snadno přehlíží. Je nutné na toto nezapomínat. Nejrizikovější jsou situace, kdy pijete s nemocným z jedné láhve nebo šálku. Bohužel zvyšujete tím i další možnosti infekčních onemocnění, jako jsou například opary.
 4. Nepoužívejte, nesdílejte. Zapomeňte na vše co Vás odmala učili, že se musíte umět dělit. Pokud jste nemocní, tak je čas být sobecký. Nesdílet s dalšími lidmi šálky, hrnky, lžičky, dálkové ovladače, mobily, tablety atd. Chřipka se přenáší i tímto způsobem a proto buďte maximálně opatrní a „ohleduplní“ k ostatním.
 5. Myslete i na sebe. Dostatek spánku a zdravá strava je správný základ. Pokud budete pociťovat začínající příznaky chřipky, tak nic nepodceňujte a snažte se Váš imunitní systém ještě více posílit. Často se staráte o rodinu a o své přátele, ale v této situaci se to musí obrátit a Vy buďte tím hýčkaným. Ať už se jedná např. o klid, dostatečný příjem teplých tekutin, nebo o konzumaci ovoce a zeleniny.
 6. Protichřipková vakcína. Pravidelné studie prokázaly pozitivní účinnost těchto vakcín proti chřipce. Je to jen trocha času a bolesti oproti týdnům chřipky, kdy se musíte léčit. Pokud se rozhodnete, že se budete proti chřipce bránit pomocí vakcíny, tak se nezapomeňte nejprve poradit s Vaším lékařem. (http://www.cdc.gov/flu/protect/keyfacts.htm)
 7. Znáte fakta? Když už čistíte váš dům, kuchyň, toaletu nebo obývací pokoj, je potřeba vždy vědět, proč tak činíte a jak nejlépe zamezit vzniku bakterií a virů.
 • Chřipkové viry dokáží na různém neporézním povrchu (kliky, madla v MHD, vypínače) přežít až dva dny.
 • Virus chřipky je sice citlivý na teplotu, ale umí se dobře šířit i v chladném počasí. Typické počasí pro chřipkové období je zima/jaro. Chřipka napadá horní cesty dýchací.
 • Zatímco takové enteroviry se nejčastěji šíří v letním období od července do října a nejčastěji napadají předškolní děti.
 • Nejčastěji se lidé nakazí kvůli infikovaným rukám, kterými si následně sáhnou do očí, nosu, nebo úst.
 • Inkubační doba chřipka je od několika hodin do tří dnů. Typické příznaky jsou rýma, kašel, škrábání v krku, slabost a bolest hlavy.

Jak se úspěšně vyhnout chřipce a různým enterovirům není jednoduchá otázka. Ovšem s našimi tipy si budete vědět víc rady. Chraňte sebe i Vaší rodinu.