Breadcrumbs

9 překvapujících, ale zároveň i běžných míst, kde naleznete bakterie

Nejsou vidět pouhým okem, ale přesto se baterie vyskytují skoro úplně všude. Jak se před nimi chránit? Sepsali jsme seznam míst, kde byste to ani tolik nečekali. Proto je potřeba si dávat pozor.

  1. Kancelář: Sdílené kancelářské pomůcky, pravítka, propisky, děrovačky, nůžky a jiné jsou ideálním místem k šíření bakterií. Je potřeba ale nezapomínat ani na pracovní stůl, kancelářské šanony či zásuvky. Používejte dezinfekční sprej a pro lepší účinnost jej nechte zaschnout. Je potřeba si zejména dát pozor na telefony, pracovní desku, klávesnici a počítačovou myš.
  2. Pepřenka a solnička: Pokud se dobře podíváte, tak v téměř každé domácnosti nebo kuchyňce najdete solničku s pepřenkou. Pomocí rukou se přenášejí bakterie nejrychleji. Jedna americká univerzita ve Virginii dokonce na toto téma vypracovala odborný výzkum[1]. Doporučujeme si vždy před jídlem umýt ruce a případně i na solničku s pepřenkou použít dezinfekční ubrousek.
  3. Letadla: Respirační viry a bakteriální infekce se mohou snadno a rychle šířit na místech, kde je veliká fluktuace lidí. Dobrým příkladem jsou letiště a letadla. Chraňte se alespoň trochu a použijte dezinfekční ubrousky Detoll. Nezapomínejte na hygienu, ani když půjdete na toaletu anebo přebalit vaše dítě. Ujistěte se, že máte pod dítětem čistou podložku.
  4. Zubní kartáček: Dáváte jej minimálně dvakrát denně do úst, proto je i tady potřeba nezapomínat na prevenci. Například i po obyčejném spláchnutí toalety se do vzduchu dostanou mikročástečky bakterií a virů. Ve vzduchu se dokáží držet až dvě hodiny. Proto je dobré vždy před spláchnutím pokládat kryt od toalety. Na škodu nebude ani pravidelná výměna vašeho zubního kartáčku. Obzvlášť pokud jste nemocní.
  5. Kina, divadla: Podobně jako u letadel, tak i u kin a divadel je ideální prostředí pro šíření virů. Jedná se o uzavřené místnosti, kde se shlukuje velký počet lidí a nikde není stoprocentně zaručeno, že všichni jsou naprosto zdraví. Proto se vždy ujistěte, že máte čisté ruce a to i při přestávkách na občerstvení. Také se snažte zbytečně si nesahat na obličej, do očí, úst, nebo nosu. Jedná se o nejjednodušší přenos virů.
  6. Kuchyňský dřez: I když může vypadat čistě, tak ve skutečnosti na tom může být lépe i vaše záchodová mísa. Různé zbytky potravin mohou být dobrým základem a živnou půdou pro různé viry, bakterie anebo nemoci (salmonela, …). To, že pravidelně dezinfikujete vaši toaletu je samozřejmé, nezapomínejte ani na kuchyňský dřez. Používejte pravidelně čistící prostředky na dřez, odkapávač a kuchyňskou linku, zabráníte tím šířením bakterií.
  7. Restaurace: Jsou to základní pravidla hygieny, které učíme už malé děti. Pokud připravujete jakékoliv pokrmy, tak vždy je potřeba mít čisté ruce. Tím je myšleno i s důkladným použitím antibakteriálního mýdla. Spousta z nás si pouze opláchne ruce vodou a považujete to za perfektně čisté ruce. U restaurací je obzvlášť potřeba apelovat na čistotu a kvalitu potravin.
  8. Ložní prádlo a ručníky: Když jste nemocní, je pro vás nejlepším hostitelem vaše postel. Bohužel, ale nejen pro vás. Bakterie v ložním prádle, povlečení nebo ručnících mohou přežívat klidně tři až sedm dní. Proto toto prádlo pravidelně perte, minimálně v týdenních intervalech. Nezapomínejte ani na časné rozvěšení vypraného prádla. Ve vlhkém prostředí, jakým hromada mokrého prádla rozhodně je, se bakteriím velmi daří.
  9. Čekárny u lékaře: Místo pro vaši spásu se může stát i vaší zkázou. V čekárnách se vždycky tlačí a tísní na malém prostoru mnoho nemocných a nakažených lidí. Proto si dávejte veliký pozor na to čeho se dotýkáte. Ať už se jedná o sedátka, kliky u dveří, nebo dětské hračky. Vždy se snažte mít po ruce alespoň dezinfekční ubrousky. Pokud půjdete k dětskému lékaři, doporučuje se si s sebou vzít vlastní hračky z domova.

Teď jste zase o trochu moudřejší a snad se budete i lépe chránit proti různým virům a bakteriím. Absolutní jistotu nebude mít nikdy, ale je dobré nepodceňovat čistotu vašich rukou. To by pro vás mělo být prvním a stěžejním bodem. Detoll má prostředky, které vám v tom pomohou.