Breadcrumbs

Každodenní prevence proti chřipce

Jakožto správná máma můžete mít dokonalou čistotu v kuchyni a koupelně, ale viry a bakterie se přenášejí vzduchem, či dotykem. Takže jakýkoliv člen domácnosti může některé choroboplodné zárodky přinést z venku domů, aniž by to věděl. Spousta, resp. většina, těchto zárodků nejsou nebezpečné[1], ale některé bohužel mohou být. S těmito zárodky přicházíte každý den do styku, je jen na vás, jakou zvolíte prevenci.

 

Efektivní prevence proti chřipce pro mámu a tátu

Kde: Cesta do školy/do zaměstnání

Na volantu od auta může být daleko více choroboplodných zárodků[2], než na záchodovém prkénku. Tyto chřipkové viry mají inkubační dobu až 48 hodin. Proto je ideálním řešením používat Dettol antibakteriální ubrousky na povrchy. Ubrousky si dokáží poradit s viry a jejich zárodky, navíc odstraňují až 99,9 % bakterií.

 

Kde: V kancelářích

Během náročného a hektického pracovního nasazení si někdy nemusíte uvědomit čas. Bohužel se pak často stává, že obědváte u pracovního stolu a věřte tomu, že například klávesnice je plná různých virů a bakterií. Proto byste si měli mýt ruce i v kanceláři a to jak po toaletě, tak i například před jídlem. Pro lepší hygienické návyky není na škodu, pokud si zvyknete používat antibakteriální dezinfekční ubrousky.

 

Kde: Doma

V chladném chřipkovém období[3] buďte extra ostražití na čistotu v domácnosti a zejména u těch míst, se kterými přicházíte často do styku[4]. Může se jednat například o kliky u dveří, ovladač od televize, vypínače a další. Nezapomínejte, že choroboplodné zárodky mohou přetrvávat i na šatech a oděvech. V případě, že je u vás doma někdo nemocný, tak se snažte při praní dávat do prádla směs pro dezinfekční účinky, aby následně bylo prádlo čisté, voňavé a bez dalších virů, či bacilů.

 

Kde: V posilovně/fitness centru

Sdílená zařízení mezi velikou spoustou lidí, jako jsou posilovny a tělocvičny, s sebou mohou nést určitá rizika[5]. Tím vás určitě nechceme odradit od cvičení, jen je důležité si osvojit jisté zdravé návyky. Například je důležité daleko více dbát na hygienu rukou a to hlavně, když půjdete po cvičení domů. Během chladu a chřipkové sezóny se viry šíří snadno a rychle.

 

Efektivní prevence proti chřipce pro teenagera

Kde: Školní autobus

Při cestování školním autobusem anebo veřejnou dopravou hrozí nebezpečí výskytu a šíření virů, bakterií a choroboplodných zárodků[6]. Proto je potřeba učit své děti, ať si správně a často myjí ruce, a to i při příchodu do školy. Stejně tak, když přijdou po škole domů.

 

Kde: Třída

Školní lavice může být domovem až 400krát více virových zárodků než  záchod. Tudíž vůbec nebude na škodu, pokud jako správní rodiče budete připomínat a vybízet své dospívající děti, aby nezapomínaly na správnou hygienu rukou.

 

Kde: Chytré telefony

Studie prokázaly, že takovéto mobilní telefony na sobě přenášejí milióny virových zárodků[7] a proto připomínejte svým dětem, že musí dbát na hygienu rukou, a i na samotné čistotě telefonu. Tím je myšlena dezinfekční čistota. Proto by bylo dobré, aby děti vždy alespoň jednou denně použily na telefon Dettol antibakteriální ubrousky na povrchy, aby předcházely nemocem a různým virům.

 

Efektivní prevence proti chřipce pro školáky

Kde:Třída

Doslova živnou půdou pro viry mohou být třídy plné dětí, zejména pokud mezi sebou sdílí knihy, učební materiály, pera, kružítka a jiné. Snažte se proto, jakožto rodiče, apelovat už od útlého věku na to, aby se vaše děti správně učily mýt si ruce. Tato prevence velice pomůže proti potenciálnímu vzniku chřipky a nemocí.

 

Kde: Školní záchody

Školní záchody[8] jsou nejspíše nejrizikovějším místem pro výskyt bakterií. Proto by si děti měly pokaždé důkladně mýt ruce po návštěvě toalety, stejně tak poctivě, jako to dělají vždy doma.

 

Kde: Venkovní hřiště

Ať už se jedná o sdílené venkovní hračky anebo samotné prozkoumávání venku nebo hřišť, děti se vždy zabaví. Bohužel na ruce, boty a oděv se jim dostanou různé typy bakterií velice lehce a proto je učte, aby se vždy převlékaly, vyměnily si boty, a hlavně si pořádně umyly ruce po tom, co přijdou z venku.

 

Ať už jste kdekoliv doma, venku, v práci nebo ve škole, tak vždy přijdete do přímého styku s viry a bakteriemi[9]. Proto nezanedbávejte hygienu rukou, a to zejména během chřipkové sezóny. Prevence se určitě vyplatí víc než potom doma marodit s nachlazením.

 

 Používejte biocidy bezpečným způsobem. Před použitím si vždy přečtěte označení a informace o přípravku.

 


[1] http://www.msn.com/en-gb/health/familyhealth/the-worst-places-for-picking-up-germs/ar-BBlckY3

[2] http://www.autoblog.com/2016/09/07/are-you-driving-a-germobile/

[3] https://www.cdc.gov/flu/

[4] http://www.healthline.com/health-slideshow/germy-places#4

[5] http://www.fitnessmagazine.com/health/germs/germs-at-the-gym/

[6] http://www.health.com/cold-flu-sinus/germs-youre-more-likely-to-catch-on-public-transit-than-ebola

[7] http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/10313619/Smartphones-and-tablets-harbour-more-germs-than-toilet-seats.html

[8] http://www.moneycrashers.com/prevent-spread-germs-school/

[9] http://www.msn.com/en-gb/health/familyhealth/the-worst-places-for-picking-up-germs/ar-BBlckY3