Breadcrumbs

Důkladná dezinfekce domácnosti

Dokonce i v té nejčistší domácnosti najdete viry, bakterie a choroboplodné zárodky nemocí. Není možné se zbavit úplně všech virů a bakterií v domě, ale s Dettol uvidíte, že důkladný úklid domácnosti není neřešitelný úkol. Dokonce to nemusí být ani tolik časově náročné, jako byste se z počátku mohli obávat. Může se například jednat o čištění pohovky, dřezu, kuchyňské linky nebo poliček.

 

Kuchyň

Kuchyně je srdcem domova, ale je to také místnost, kde se může ukrývat nejvíce bakterií, proto se opravdu důkladně zaměřujte na čistotu a pořádek v kuchyni.

 • V kuchyňském dřezu se může vyskytovat až 100 000krát více bakterií[1], než v koupelně[2]. Proto po omytí dřezu použijte ještě Dettol antibakteriální ubrousky na povrchy, které dokáží odstranit až 99,9 % bakterií.
 • Samozřejmě byste neměli zapomínat ani na lednici, kterou dezinfikujte[3] alespoň jednou měsíčně[4].
 • Další problematickou záležitostí jsou kuchyňská prkénka, která mohou být kontaminována, protože je používáte pro přípravu pokrmů[5]. Proto je velice důležité dělit prkénka podle použití – na maso, ovoce, syrové potraviny apod.

 

Koupelna

Možná si myslíte, že se v koupelně neskrývá tolik bakterií, jako v kuchyni, ale nenechte se ošálit. Teplé a vlhké prostředí je pro šíření a vznik bakterií přímo ideální[6]. Vezměte tedy níže uvedené rady jako dobrou inspiraci pro ochranu vás i členů vaší domácnosti.

 • Místa, kterých se často dotýkáte v koupelně, ať už se jedná o kohoutky s vodou, páčky na splachování toalety, kliky od dveří a další, nezapomínejte dezinfikovat. Ideálním řešením jsou Dettol antibakteriální ubrousky na povrchy, které si s bakteriemi poradí.
 • Sprchové kouty, vany anebo umyvadla byste měli taktéž pravidelně čistit speciálními čističi – zabráníte tím šíření virů, bakterií, ale i zamezíte vznik vodního kamene apod.
 • Bohužel i koupelnové podložky nebo ručníky jsou doslova živnou půdou pro viry. Proto je dobré používat ručníky maximálně týden, vždy se starat o jejich čistotu a ideálně je s nikým nesdílet.

 

Obývací pokoj

V obývacím pokoji určitě trávíte spoustu času, zejména při odpočinku. I zde se ovšem mohou vyskytovat problémy s bakteriemi, viry anebo alergeny. Zejména, pokud máte domácí mazlíčky, proto jsme níže uvedli pár rad, na co si dávat pozor:

 • Pravidelně luxujte koberce, protože se v nich ukrývá mnoho prachu a nečistot[7].
 • Na dřevěnou podlahu používejte speciální antibakteriální čističe.
 • Co se týče čalounění a bytového textilu, musíte být extra ostražití kvůli všemožným červotočům a bakteriím. Opět používejte na tyto povrchy specializované čistící prostředky.
 • Snažte se udržovat pořádek zejména v policích a poličkách, protože tam se ukládá nejvíce prachu. Ať už se jedná o lampičky, knihy, dekorační předměty apod.

 

Ložnice

Bytový a ložní textil je ideálním útočištěm pro prach a různé alergeny, takže proto byste neměli opomenout tyto body:

 • O vaše ložní prádlo[8] se pravidelně a důkladně starejte. Perte jej minimálně na 60 °C a k prášku přidávejte i změkčovadlo a aviváž. V ložním povlečení se ukrývá více nečistot a bakterií, než byste čekali.
 • Do ložnice by měl být zakázán vstup domácím mazlíčkům. Je to možná kruté, ale budete takto předcházet tomu, že by vám něco přinesli do postele.
 • Na rámy oken a noční stolky používejte Dettol antibakteriální ubrousky na povrchy, které jsou vhodné přímo na tyto špinavé a tvrdé povrchy.
 • U dětských pokojů, pokud to jde, se snažte prát i plyšové hračky, protože jsou taktéž plné bakterií, prachu a hlavně si s nimi hrají vaše děti.

 

Jak se starat o čistící prostředky?

Konečně se dostáváme k otázka, jak se starat o čistící prostředky, aby dobře čistily a zároveň byly i hygienicky čisté a bezpečné.

 • Čisticí houbičky a utěrky mohou být potencionálním přenašečem bakterií, proto je vždy po čistění dezinfikujte. V ideálním případě byste je neměli moc dlouho používat, ale pravidelně měnit za nové.
 • Mopy, hadry a košťata byste měli po každém čištění důkladně dezinfikovat, kdy jsou dobrým řešením podlahové utěrky na jedno použití.
 • Nezapomínejte ani na pračku a její čistotu zevnitř. Jelikož v ní pokaždé perete spoustu špinavého prádla, tak se v ní může ukládat mnoho nečistot a bakterií. Proto byste měli pravidelně, alespoň jednou během pár měsíců, pračku důkladně dezinfikovat čističem tomu určenému.

Veškeré tyto dezinfekční postupy nemusíte praktikovat denně ani týdně. Není ovšem na škodu, pokud je uplatníte alespoň párkrát do roka.

 

Používejte biocidy bezpečným způsobem. Před použitím si vždy přečtěte označení a informace o přípravku.[1] http://www.nhs.uk/Livewell/homehygiene/Pages/food-and-home-hygiene-facts.aspx

[2] http://www.webmd.com/food-recipes/features/germs-in-kitchen#1

[3] http://www.safefood.eu/Food-safety/Cleaning-the-basics/Cleaning-the-fridge.aspx

[4] http://www.today.com/home/how-often-you-should-clean-your-refrigerator-right-way-do-t103284

[5] http://www.nhs.uk/Livewell/homehygiene/Pages/Foodhygiene.aspx

[6] http://www.webmd.com/a-to-z-guides/features/germs-in-bathroom#1

[7] http://www.nhs.uk/Livewell/homehygiene/Pages/prevent-germs-from-spreading.aspx

[8] https://sleep.org/articles/allergy-free-bedroom/