Přeskočit na hlavní obsah
noneDítě s hračkou

Návod k mytí dětských rukou zábavnou formou

Dobrá hygiena je pro naše zdraví zcela zásadní. Jak jak ji můžeme udělat pro děti zábavnou a vytvořit si tento zdravý zvyk?

Ruce jsou jedním z největších nosičů mikrobů, zejména malých rukou, které jsou zaneprázdněné hraním a zkoumáním. Důkladné mytí rukou teplou vodou a mýdlem je jedním z nejlepších způsobů, jak chránit vás a vaši rodinu před nemocemi. Proto je důležité, aby se mytí rukou stalo pro děti zábavou, jinak tento návyk nebudou dodržovat. Máme pro vás malý návod, jak naučit děri správně si mýt ruce, tak aby je to bavilo a mytí nešidili.

Udělejte si harmonogram

Mytí rukou není žádná věda, je potřeba na to nezapomínat a používat teplou vodu s mýdlem. Níže jsme sepsali pár bodů, kdy byste si neměli zapomínat mýt ruce:

 • Před snídaní
 • Před obědem
 • Před večeří
 • Po použití toalety
 • Po příchodu z venku
 • Po příchodu ze školy
 • Po hlazení zvířat

Je to pro začátek dobrá motivace, když si dítě po umytí rukou může „odškrtnout“, že akci úspěšně provedlo.

Zazpívejte si

Je důležité zajistit, aby si vaše děti po doporučených 20 sekund umývaly ruce mýdlem a vodou, aby se zabránilo šíření mikrobů. Dobrým způsobem, jak si vytvořit návyk, je naučit je mýt si ruce podle své oblíbené písně. Až dozpívají, budou vědět, že si myli ruce po správnou dobu. Skvělá věc na této metodě je, že ji vaše děti můžou použít kdekoli –ve škole, v domě kamaráda a na jakékoli veřejné toaletě. Můžete si dokonce vytvořit plakát s jejich oblíbenou skladbou, jako je „Najednou“ (anglicky „Let it go“) z pohádky Ledové království, který jim ukáže, jak si správně umýt ruce.

Dětem přístupné

Další způsob jak udělat z mytí rukou zábavu je vytvoření “osobní mycí stanice”. Dítě by v koupelně mělo mít připravenou židličku nebo stupínek, který mu pomůže dosáhnout na umyvadlo a mýdlo, které rádo používá – například toto tektuté mýdlo Dettol. Čím snazší je pro vaše děti umýt si ruce, tím méně to bude pro ně vypadat jak povinnost. Nechte své dítě, aby si samo vybralo potřeby pro mytí rukou, kupříkladu speciální ručník na osušení rukou, aby se mohlo pyšnit tím, že si bude mýt ruce úplně samo. Postupem času můžete také vyzkoušet různá mýdla: tekuté, tuhé, automatické bezdotykové dávkovače mýdla, nebo různé vůně. Díky různým možnostem můžete udržet tuhle rutinu zajímavou.

none

Zahrajte si hru

Děti si rády hrají a jsou velice soutěživé. Proto můžete navrhnout hru – „Kdo bude mít nejčistší ruce?“, tuto hru můžou hrát i děti ve školce mezi sebou. Určitě povzbuzujte děti, ať si myjí ruce důkladně mýdlem a pod teplou vodou a na všech záhybech prstů. Skvělým pomocníkem je Dettol bezdotykový dávkovač mýdla, u kterého se děti zabaví a budou si připadat jako vědátoři.

Buďte kreativní

Udělejte výuku správné techniky mytí rukou trochu zábavnější formou. Nebojte se použít nějaký plakát do koupelny, ideálně nad umyvadlo, jak si mýt ruce. Tak jej děti dobře uvidí a jako vizuál si taktéž postup mytí lépe zapamatují, než když jim to pouze jednou ukážete vy sami. Případně si můžete takovýto plakát vytvořit sami, stačí, když bude obsahovat tyto následující body:

 1. Myjte si ruce pod teplou a tekoucí vodou.
 2. Aplikujte dostatečné množství Dettol mýdla na ruce.
 3. Důkladně si namydlete ruce a dlaně na všech místech po dobu 20 vteřin zapomínejte na vrchní stranu dlaní a ani na prostor pod nehty.
 4. Poté si ruce pořádně opláchněte pod teplým proudem vody.
 5. Pro osušení použijte čistý ručník anebo vysoušeč rukou.
 6. Pro vypnutí vody nešahejte na kohoutek čistýma rukama, ale použijte například loket ruky.

Pro další lehce zapamatovatelnou formu výuky můžete dítěti ukázat i videa na internetu se správnou technikou. Doporučuje se také zpěv jejich oblíbené písně, jak již bylo zmíněno dříve.

Rutina a opakování

Náš poslední tip je být příkladem. Buďte svým dětem dobrým vzorem pro mytí rukou a ukažte jim, jak to zapadá do každodenní rutiny. Když přijdete domů z práce, nákupu nebo z venku, musíte si pověsit kabát, sundat si boty a poté si umýt ruce mýdlem a vodou, než uděláte cokoli jiného. Až budete vy a vaše rodina venku, využijte produkty, které vás ochrání na cestách, například Dettol Hand Sanitiser. Začleňte hygienické postupy do rutiny vaší rodiny a brzy se z dobré techniky mytí rukou stane zvyk, který pomůže chránit vaše ratolesti před škodlivými choroboplodnými zárodky.

Naše poslední rada je tzv. rutina a jít dětem příkladem. Pokud důkladné mytí rukou budete sami praktikovat, tak děti si jej zautomatizují taktéž. Takže například pokud přijdete z venku domů, měli byste jít rovnou do koupelny a umýt si ruce. Díky Dettol tekutým mýdlům budete mít čisté ruce a budete daleko více chránit sebe i další členy rodiny před chřipkou a viry. Až budete vy a vaše rodina venku, využijte produkty, které vás ochrání na cestách, například Dettol antibakteriální gel na ruce*.

Chcete-li najít další tipy, jaké produkty můžete použít k ochraně vašich dětí před mikroby, klikněte sem.

*Používejte biocidy bezpečným způsobem. Před použitím si vždy přečtěte označení a informace o přípravku.

NAŠE ZNALOSTI