Breadcrumbs

Návod k mytí dětských rukou zábavnou formou

Návod, jak naučit děti si mýt ruce zábavnou formou

Ruce jsou jedním z nejčastějších přenašečů bakterií, virů a nemocí. Zejména pokud se jedná o zvídavé dětské ručičky, které vše rády objevují a seznamují se s okolním světem. Proto správná čistota a hygiena rukou je zcela prioritní. Máme pro vás malý návod, jak naučit děti správně si mýt ruce, tak aby je to bavilo a mytí nešidily.

 

Udělejte si harmonogram

Mytí rukou není žádná věda, je potřeba na to nezapomínat a používat teplou vodu s mýdlem. Níže jsme sepsali pár bodů, kdy byste si neměli zapomínat mýt ruce:

 • Před snídaní
 • Před obědem
 • Před večeří
 • Po toaletě
 • Po příchodu z venku
 • Po příchodu ze školy
 • Po hrátkách s domácím mazlíčkem

Je to pro začátek dobrá motivace, když si dítě po umytí rukou může „odškrtnout“, že akci úspěšně provedlo.

 

S písničkou to jde lépe

Ujistěte se, že si dítě myje ruce alespoň 20s pod teplou vodou s mýdlem[1]. Trik, aby to dětem nepřipadalo příliš dlouhé, je v tom, že si vymyslíte písničku (nebo říkadlo). Na jejím konci budete vědět, že děti mají čisté ruce a bez bakterií. Je to skvělá a zábavná forma, kterou můžete uplatnit jak doma, tak i ve školce, na kroužku apod.

 

Udělejte to zábavnou formou

Pokud mytí rukou bude vaše děti bavit, tak se to naučí rychle, hravě a budou to mít zautomatizované během chvilky. Snažte se mytí dětem ulehčit, například pokud jsou malé, tak jim pod umyvadlo dejte malou stoličku, kterou si budou vždy moci vysunout a zasunout. Také jim dopřejte, ať mají jeden speciální VIP ručník pouze pro ně samotné, kam si budou moci utírat ruce.

 

Zahrajte si hru

Děti si rády hrají a jsou velice soutěživé. Proto můžete navrhnout hru – „Kdo bude mít nejčistší ruce?“, tuto hru můžou hrát i děti ve školce mezi sebou. Určitě povzbuzujte děti, ať si myjí ruce důkladně mýdlem a pod teplou vodou a na všech záhybech prstů. Skvělým pomocníkem je Dettol bezdotykový dávkovač mýdla, u kterého se děti zabaví a budou si připadat jako vědátoři.

 

Staňte se umělcem

Udělejte výuku správné techniky mytí rukou trochu zábavnější formou. Nebojte se použít nějaký plakát do koupelny, ideálně nad umyvadlo, jak si mýt ruce. Tak jej děti dobře uvidí a jako vizuál si taktéž postup mytí lépe zapamatují, než když jim to pouze jednou ukážete vy sami. Případně si můžete takovýto plakát vytvořit sami, stačí, když bude obsahovat tyto následující body:

 1. Myjte si ruce pod teplou a tekoucí vodou.
 2. Aplikujte dostatečné množství Dettol dezinfekční pěny na ruce.
 3. Důkladně si namydlete ruce a dlaně na všech místech po dobu 20 vteřin[2]. Nezapomínejte na vrchní stranu dlaní a ani na prostor pod nehty.
 4. Poté si ruce pořádně opláchněte pod teplým proudem vody.
 5. Pro osušení použijte čistý ručník anebo vysoušeč rukou.
 6. Pro vypnutí vody nešahejte na kohoutek čistýma rukama, ale použijte například loket u ruky.

Pro další lehce zapamatovatelnou formu výuky můžete dítěti ukázat i videa na internetu se správnou technikou.

 

Rutina a opakování

Naše poslední rada je tzv. rutina a jít dětem příkladem. Pokud důkladné mytí rukou budete sami praktikovat, tak děti si jej zautomatizují taktéž. Takže například pokud přijdete z venku domů, měli byste jít rovnou do koupelny a umýt si ruce. Díky Dettol tekutým mýdlům budete mít čisté ruce a budete daleko více bránit sebe i další členy rodiny před chřipkou a viry.

 

 [1] https://www.cdc.gov/handwashing/when-how-handwashing.html

[2] https://www.cdc.gov/features/handwashing/