Breadcrumbs

Jak bojují maminky proti bakteriím

Jako správná maminka určitě chcete, aby vaše dítě bylo vždy zdravé a šťastné. Jak dítě roste a rozvíjí se, tak přichází daleko více do kontaktu s okolním světem. To bohužel zahrnuje i různé bakterie a infekce, které mohou číhat ve školách, školkách apod.

 

Ať už jsou vašemu děťátku tři měsíce, tři roky, a nebo více, tak naše efektivní tipy platí pro všechny. Čtěte rady maminek, které vám umožní zlepšit prevenci proti bacilům a virům.

 

Charlotte 24 let a její chlapeček James 18 měsíců

Pokaždé, než zvednu Jamese, si umyji ruce mýdlem pod teplou vodou[1]. Snažím se dohlédnout na to, aby měl čisté ruce i každý další člověk, který se jej dotýká. Je to jednoduchý a efektivní způsob, jak chránit Jamese před viry chřipky a bakteriemi[2]. Samotnému Jamesovi myji ruce také, aby je měl čisté, když se dotýká dalších předmětů a strká je do úst.

Virové zárodky dokáží přetrvat až po dobu 48 hodin. Proto je potřeba si dávat pozor na viry a místa, se kterými přicházíte do styku[3]. 

Imunitní systém u kojenců ještě není tak vyvinutý a odolný, jako u dospělých. Proto je velice důležité, aby se vyhýbali kontaktu s ostatními dětmi nebo dospělými, kteří jsou nemocní anebo mají chřipku. Když už není zbytí, tak určitě neuškodí extra hygiena a správné mytí rukou mýdlem pod teplou vodou.

 

Jodie 32 let a její malé batole Isabelka

 Pokud kýcháte nebo kašlete do dlaní, tak tím zvyšujete riziko přenosu choroboplodných zárodků na kliky od dveří, stoly, židle anebo hračky[4]. Proto učím Isabelku kašlat do ohybu lokte, což pomáhá ke snížení šíření bakterií. Snažím se jí také hlídat ručičky ať si je nestrká na obličej. Typicky to jsou ústa, oči, nos…Díky tomu s viry chřipky nepřichází do přímého kontaktu.

Mytí rukou je podle mě velice důležité proti šíření bakterií. Učím to malou už od útlého věku, aby si uměla pořádně umývat ruce mýdlem s teplou vodou. Mělo by se jednat o mytí v průběhu celého dne, a ne pouze před jídlem.

 

Samantha a její osmiletý chlapeček Oliver

Pro Olivera je mytí rukou už samozřejmá rutina, ale vždy je dobré dát mu malou připomínku a to zejména, pokud se jedná o čas strávený ve škole.

Pokud se Oliver necítí dobře a je nemocný, tak určitě preferuji, aby zůstával doma a nechodil do školy, protože je zbytečné, aby šířil nákazu mezi spolužáky. Bakterie a nemoci se mezi dětmi[5] dokáží šířit velice rychle. Proto je daleko lepší, pokud nějaké dítě bude mít už první příznaky nemoci, aby další den raději nešlo do školy.

Chcete-li aby se bakterie nešířily do domácnosti, tak je důležité si při každém vstupu sundat boty a jít umýt ruce.

 

I když není vždy zcela zaručené, že dokážete vaše dítě ochránit před viry a bakteriemi, tak nepodceňujte správnou prevenci.  Uvidíte, že se vám to vrátí v dobrém.[1] http://www.babycenter.com/404_is-it-true-that-people-should-wash-their-hands-before-holdin_10310195.bc

[2] http://www.babycenter.com/0_how-to-protect-your-family-from-colds-and-flu_10300011.bc

[3] https://www.cdc.gov/flu/protect/stopgerms.htm

[4] http://www.webmd.com/a-to-z-guides/features/germs-in-bedroom#1

[5] http://www.webmd.com/children/features/germs-in-school-room#1